Kdo by neznal džíny. Nebo spíše kdo by džíny neměl doma? Původně modré kalhoty ze silné bavlněné látky - džínoviny. Jak vůbec vznikly a proč se džínům říká rifle?
Džíny jako pracovní oděv
Dnes můžete nosit džíny téměř ke všemu a na řadu událostí. V době jejich vzniku to tak ale zdaleka nebylo. Původně patřily
pánské džíny k typickému oděvu zlatokopů. Vynalez je totiž německý
textilní podnikatel Levi Strauss v Americe právě v době zlaté horečky v 19. století. Džíny se rychle staly oblíbeným kouskem oblečení nadšenců do zbohatnutí díky rýžování zlata i ostatních manuálně pracujících. Netrvalo ale dlouho a už
v 50. letech 20. století byl z džínů módní hit. Oblíbila si je mládež i dospělí. Zkrátka dokázaly zaujmout všechny generace.
Hrubá látka, která byla pro jeansy typická, vznikla zřejmě náhodou. Existují domněnky, že džínovinu vyrobil v polovině devatenáctého století Gustav Marburg v Bruntálu, protože porušil běžný postup výroby. A vznikla tato hrubá džínovinová látka. Nevěděl ale, jak ji zužitkovat. Odjel s ní tedy na světovou výstavu ve Vídni a tam ji prodal americkému obchodníkovi. Tak se látka dostala do Ameriky a pak také ke Staussovi.

Proč džíny? A proč rifle?
Odkud se vůbec vzaly názvy
džíny, jeansy,
rifle nebo dokonce texasky? Slova, která spolu na první pohled vlastně ani nesouvisí. A vlastně ani na ten druhý. Džíny měly být prapůvodně šity z tkaniny vyráběné v
italském města Janov-Gênes [džíns], a tak se v Americe ujal název jeans. Po počeštění vzniknou staré dobré džíny, které má snad každý ve svém šatníku. Podobně tak název "rifle" vznikl v běžné řeči a nikdo za jeho vymyšlením nestojí.
Rifle ale nepochází z Ameriky jako jejich "synonymum" džínsky.
Společnost Rifle Jeans založili v roce 1958 v Itálii. Během let se tak lidé naučili v obchodech ptát na rifle, ať už mysleli druh kalhot nebo přímo jejich značku.
Kromě džínů a riflí se ale ještě můžete setkat s označním texasky. Dnes se opět jedná o to stejné jako v první dvou případech. Během 1. světové války si američtí kovbojové oblíbili nošení právě džínů, a tak se jim začalo přezdívat texasky.